Zeki Demirkubuz ve Nuri Bilge Ceylan kavgasından sonra Sırrı Süreyya Önder ve Engin Günaydın’ın o sohbeti yeniden gündeme geldi

Zeki Demirkubuz’un çektiği Yeraltı filminde Engin Günaydın’ın yanı sıra Sırrı Süreyya Önder de rol almış, ancak sahneleri sonradan çıkarılmıştı. Bunun üzerine 27 Nisan 2012’de yayınlanan “En Heyecanlı Yeri” adlı programda, sahneleri çıkarılan Sırrı Süreyya Önder ve Engin Günaydın’ın yaptığı esprili sohbet yayınlanmıştı.

Nuri Bilge Ceylan ile yaşadığı tartışma sonrası yeniden gündeme gelen o videoda, Engin Günaydın ile aralarındaki mizahi sohbette Sırrı Süreyya Önder şunları söyledi:

“Bunu telafi etmenin bir tek yolu var. Film projemde oynayacaksın. Zeki’ye cevap yapacağız. ‘Bak Zeki, yeraltı öyle olmaz böyle olur. Daha aydınlık yaparız, cam gibi. Kabul ediyor musun? Ediyorsun. Zeki’yle bugünden itibaren temasını kes. Zaten festivallere seni çağırmak zorunda. Parasını o vermiyor ki… Festival uçak bileti gönderiyor. Göndermezse de minnet etme, bana ‘Alo’ de, ben yaptırırım. Her ödülde de ‘Performansımı öne çıkaran hocama…’ de, ‘hocam’ de… “

NE OLMUŞTU

Zeki Demirkubuz ve Nuri Bilge Ceylan’ın neden konuşmadıklarına ve Nuri Bilge Ceylan’ın Üç Maymun filminin senaryosunu Zeki Demirkubuz’dan çaldığına dair söylentiler yıllardır devam ediyordu. Son zamanlarda Ceylan, konuyla ilgili bir açıklamada bulundu. Doğan Kitap’tan çıkan ve Kış Uykusu filminin kitabında iddialara şöyle yanıt verdi:

“Bugün sosyal medyada yine, Zeki Demirkubuz’un ‘Yeraltı’ filminde yer alan imalardan ve göndermelerden hareketle, ‘Üç Maymun’ filmini Zeki’nin senaryosundan yola çıkarak, daha net bir ifadeyle söylersek ondan çalarak yaptığımı iddia eden bir tartışmayla karşılaştım. Her zamanki gibi yine canım sıkıldı… (…) Şimdi burası bunun için doğru bir yer mi emin değilim ama yine de merak edenler için konuya kısa bir açıklama getirmek adına söylemek isterim: Tabii ki yok böyle bir şey. Aslında bunu Zeki de çok iyi biliyor ama nedense öyle bir şey varmış gibi bir izlenim yaratmayı da tercih ediyor. Yani açıkça söylemiyor, onun yerine icabında kolaylıkla inkar edebileceği güvenli bir mesafeden yapıyor bunu. Bence çok ayıp ediyor. Bunca yıl arkadaşlık ettik, birbirimize ne yardımlar ettik sonuçta. Yarışma duygusunu anlarım ama hiç değilse sportmence yapılabilmesini beklerdim. Böyle bel altından vurarak değil.”

Bu açıklamalardan sonra Zeki Demirkubuz, 26 Aralık 2023 tarihinde HaberTürk’te Meseleler Özel programında konuya dair çeşitli açıklamalarda bulundu. Bu programdaki açıklamalarında Demirkubuz aralarındaki kavganın sebebinin Üç Maymun sebebiyle olmadığını, 2006 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yaşananları böyle anlattı:

“Tören sırasında önümüze oturdular, hiç konuşmadılar benimle… Ebru iki gün önce ‘Kader’i izleyince allak bullak olduğunu söyledi, aramız iyiydi. Neyse geldiler, konuşmuyor. Arkasından seslendim de, bakmadı bile. Neyse vardır bir derdi dedim. İki tane ödül aldı, çıktı acayip küskün falan. Sonra her şeyin üstüne yemin ediyorum bir tane bile ‘Kader’e ödül yok…

“Bizim zaten bir beklentimiz de kalmadı. Tam böyle en iyi film ödülü açıklanmadan önce bu pat bayıldı. Gitti kaldırdılar, hatta ben de yardım etmeye çalıştım… Törenden sonra telefon ettim, iyi misin diye sormak için. Yapımcısı Zeynep Atakan çıktı telefona, iyi falan dedi, geçiştirdi. O günden itibaren benimle konuşmadı. Hatta bundan iki gün sonra Mis Sokak’ta başka bir yönetmen arkadaşla oturuyordu. Gittim yanına iyi misin diye yüzünü çevirdi. Bir tane tokat atmak istedim. Bu nedir ya?.. Sen 2006’da başlamış bir şeyi ‘Üç Maymun’ diye yutturuyorsun. Çok yakınındaki bir akrabasına sordum. Cannes Film Festivali aleyhinde konuştuğum için benimle konuşmadığını söyledi. Lan Cannes Film Festivali’nin muhtarı mısın, nesin sen, sana ne?”

Sonrasında ise Nuri Bilge Ceylan’ın kendisiyle konuşmadığını aktarıyor ve şöyle devam ediyor:

“Susacak, dişini sıkacak ve bir daha tek bir kelime etmeyecek. Ederse YouTube kanalı açarım, her gün düzenli yayın yaparım. Konu bambaşka yerlere gider. Bu ülkenin en sık yaptığı, en sevdiği şeylerden biri unutmaktır. Her yaptığımız yanımıza kar kalmıyor, biraz düşüneceksin.”

TARTIŞMA SOSYAL MEDYADA SÜRDÜ

Bunun üzerine Ceylan X platformu üzerinden şu mesajı paylaştı:

“Ne söylerse söylesin cevap vermeyeyim diyordum, ama bu üslup karşısında ne yazık ki bu artık mümkün değil. Kendine şimdiden bir youtube kanalı açarsa iyi eder. Yakında…”

Ardından Zeki Demirkubuz yine X üzerinden şu şekilde yanıt vermişti:

“Toplumun adalet duygusuna, muhalifim diye geçinen bu dangalakların gerçeğe merakına bir gram güvensem ve milletin diline düşmekten çekinmeseydim hesabı daha o zaman kapatır, seni de ‘milli kahraman’ yapardım. Tekrar söylüyorum otur oturduğun yerde ve dişini sıkmaya devam et.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x