Eski öğretim üyesi, seri kundakçı çıktı

Ceza hukuku anabilim dalında eski bir öğretim üyesi, Kaliforniya’nın kuzeyinde birden fazla yangın çıkardığı için yöneltilen federal kundaklama suçlamalarını kabul etti. Federal savcılara göre 49 yaşındaki Gary Maynard, 2021’de büyük bir orman yangını sırasında Shasta Trinity ve Lassen Ulusal Ormanı’nda birden fazla yangın çıkardığını kabul etti.

Perşembe günü, federal arazi üzerinde gerçekleşen üç kundaklama suçunu kabul etti. Savcılar, “Maynard, itfaiyeciler Kaliforniya tarihinin en büyük orman yangınlarından biri olan Dixie Yangını’yla aktif olarak mücadele ederken onları etkili bir şekilde çevreleyip arkalarından yangın çıkarmış” dedi.

2021’in yaz ve sonbahar aylarında Kaliforniya’nın kuzeyinde alevlenen Dixie Yangını, eyaletin şimdiye kadar gördüğü en kötü orman yangınlarından biriydi.

Daha önce Santa Clara Üniversitesi ve Sonoma Eyalet Üniversitesi’nde öğretmenlik yapan Maynard’ın ruh sağlığı krizi belirtileri gösterdiği düşünülüyor. Courthouse News’un elde ettiği mahkeme belgelerine göre, yangınlar sırasında onunla yolları kesişen adı açıklanmayan bir tanık, “çok fazla mırıldandığını ve bipolar bozukluğa benzer davranışlar sergilediğini” söylemiş.

Mahkeme belgelerine göre Maynard, dedektifler tarafından arabasına takip cihazı takılmasının ardından tutuklanmıştı.

Maynard her bir kundaklama suçu için 20 yıla kadar hapis ve 250 bin dolar para cezasıyla karşı karşıya.

Maynard’ın 9 Mayıs’ta hüküm giymesi planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x