Vatikan, tamamen elektrikli araç kullanılan ilk ülke oldu

Dünyanın en küçük bağımsız ülkesi olan ve Katolik Kilisesi’nin küresel genel merkezi olan Vatikan, karbon emisyonlarını azaltma hamlesinin bir parçası olarak araç filosunu elektrikli hale getireceğini duyurdu. Geçtiğimiz günlerde yapılan duyuruda Volkswagen marka ID.3 kompakt elektrikli otomobilin Vatikan’a teslim edileceği açıklandı.

Ayrı bir duyuruda Vatikan, Vatikan Şehri içinde ve kontrol ettiği diğer bölgelerde bir şarj ağı kurma sözü de verdi. Şehir devleti ayrıca şarj ağı için elektriğin yenilenebilir kaynaklardan gelmesini sağlamayı planlıyor.

Vatikan’a göre arabalar VW Grubu’nun Volkswagen ve Škoda markalarından gelecek ve “uzun vadeli kiralama formülü” ile sağlanacak. Vatikan, filosunu karbon nötr hale getirme sürecinde VW’yi ilk stratejik ortağı olarak nitelendirdi.

Filosunun elektrifikasyonu, Vatikan Şehri’nin genel karbon emisyonlarını azaltmak için üstlendiği bir dizi proje arasında yer alıyor. Ne Vatikan ne de VW olaya kaç aracın dahil olduğunu veya bunların ne için kullanılacağını belirtmedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x